Priopćenje povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Aktualno 25. studenoga 2014
Zalažemo se za što skoriju ratifikaciju “Istanbulske konvencije”
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se svake godine 25. studenog i taj datum je i prvi dan 16-dnevnog aktivizma tijekom kojega se ukazuje na potrebu borbe protiv nasilja, za ljudska prava, dostojanstvo svakog čovjeka, za mir, toleranciju i nediskriminaciju. Odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se u znak sjećanja na 25. studeni 1960. godine kada je sestre Mirabel ( Patriu, Minervu i Mariu Teresu ), brutalno dao ubiti dominikanski diktator Rafael Trujillo.
Ovaj dan je i prigoda da se ukaže na problem nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja te da se senzibilizira javnost za ovaj važan društveni problem.
Nasilje nad ženama najrašireniji je oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava (pravo na život, pravo na privatnost i obiteljski život, pravo na zaštitu dostojanstva, pravo na dom, pravo na slobodu izražavanja, pravo na život bez mučenja i nečovječnog postupanja i dr.). Nasilje nad ženama potkopava temeljna prava žena, njihovo dostojanstvo, pristup pravdi i jednakost spolova, a poguban utjecaj nasilja nad ženama seže puno dalje od same žrtve i počinitelja, prema obitelji, zajednici, društvu u cjelini. Ono obuhvaća narušavanje društvenih, građanskih, političkih, ekonomskih i kulturnih prava žena.
U zadnjih 5 godina u Hrvatskoj je ubijeno 300 žena. Samo prošle godine u Hrvatskoj su ubijene 23 žene, 11 od osoba bliskih njima. Jedna od 4 žene u Hrvatskoj doživjela je nasilje u nekom obliku bilo da je to psihičko, fizičko, ekonomsko ili seksualno. Žene su bile žrtve u više od 600 nasilnih slučajeva samo prošle godine.
I u Europi i u svijetu postoji problem nasilja nad ženama. Podaci Europske komisije govore da je svaka šesta žena u Europi žrtva obiteljskog nasilja, dok sedam žena svaki dan umire od posljedica takvog nasilja. U Europskom parlamentu ove su godine predstavljeni rezultati do sada najvećeg istraživanja o nasilju nad ženama u kojemu je sudjelovalo više od 42.000 žena. Rezultati ovog istraživanja su vrlo zabrinjavajući i ukazuju na to da je jedna od tri žene u Europskoj uniji od 15. godine života doživjela neku vrstu fizičkog ili seksualnog nasilja.
Republika Hrvatska, početkom 2013., potpisala je Konvenciju Vijeća Europe o suzbijanju i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja, poznatiju kao „Istanbulsku konvenciju” čija je svrha zaštititi žene od svih oblika nasilja te spriječiti i ukloniti nasilje nad ženama i nasilje u obitelji te doprinijeti suzbijanju svih oblika diskriminacije žena i promicati punu ravnopravnost žena i muškaraca. Cilj Konvencije je izraditi sveobuhvatni okvir, politike i mjere za zaštitu i pomoć svim žrtvama nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, promicati međunarodnu suradnju radi suzbijanja nasilja nad ženama i nasilja u obitelji te pružiti potporu i pomoć organizacijama i nadležnim tijelima za provedbu zakona. Konvenciju je do sada potpisalo 36 država, a ratificiralo 15 ( Albanija, Andora, Austrija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Danska, Francuska, Italija, Malta, Monako, Portugal, Srbija, Španjolska, Švedska, Turska).
Republika Hrvatska na žalost još uvijek nije ratificirala Konvenciju.
Sama Konvencija predviđa sveobuhvatan pristup problematici nasilja ( kako žene nisu jedine žrtve obiteljskog nasilja, Konvencija poziva i na zaštitni okvir za muškarce, djecu i starije osobe koje su bile izložene nasilju unutar obitelji ), što znači da je potrebno uzeti u obzir djelovanje čitavog sustava. Nacionalno je zakonodavstvo u pretežitom dijelu usklađeno s Konvencijom, a to će se posebno pokazati i s najavljenim usvajanjem izmjena i dopuna Kaznenog zakona koje su potpuno u duhu Konvencije.
SDFŽ SDP-a zalaže se da se Konvencija što prije ratificira jer će to, sigurne smo, ubrzati nužne promjene i prilagodbe u cijelom sustavu, a ne samo u pojedinim njegovim dijelovima.
Na kraju naglašavamo da svatko ima pravo na život bez nasilja. Nasilje ne treba trpjeti. Protiv njega se treba boriti. Nasilje treba prijaviti. O njemu treba progovoriti.Za nasilje bilo koje vrste nema opravdanja. 

Mihajla Pavković, predsjednica Foruma žena SDP-a Požeško-slavonske županije